صفحه اصلی / حقوق و وکالت / قضاوت یا وکالت

قضاوت یا وکالت

تفاوت ماهیت کار قضات و وکلا

رییس مرکز آموزش قضات قوه قضاییه در پاسخ به اظهارات دکتر کامیار درباره تفاوتی که بین زمان و حقوق بازنشستگی وکلا و قضات وجود دارد به تفاوت فاحشی که در ماهیت و شرایط کار در این دو شغل وجود دارد اشاره می کند. وی با بیان این نکته که هم وکلا و هم قضات بعد از بازنشستگی حقوقی را دریافت خواهند کرد، تصریح می‌کند: البته طبیعت فعالیت قضات با وکلا فرق می‌کند. وکیل عملا یک فعالیت‌ آزاد دارد، وکیل دارای اختیاراتی مستقل است می‌تواند پرونده را بپذیرد یا نپذیرد.
در حالی که قاضی الزاما باید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرونده را در ماه در طول سی سال خدمت خود بررسی و رای صادر کند و حق استنکاف ندارد. بنابراین عملا وکیل یک فرد آزاد است و تفاوت زیادی بین اشتغال و بازنشستگی وی وجود ندارد. البته یک‌سری وظایف بسیار محدود از طرف کانون وکلا به عنوان وکالت معاضدتی و تسخیری برای وکلا تعریف شده و به آنها تحمیل می‌شود که الزاما باید در طول سال تعدای پرونده را اداره کنند ولی در سایر موارد وکیل فردی است که کاملا در اختیار خود است و می‌تواند مشاور یک شرکت شود و آن محدودیت‌هایی که در طول خدمت برای قضات وجود دارد اصلا برای وکلا وجود ندارد.
موحدیان ضمن بیان اینکه قضات بسیار محدود هستند حتی از اینکه با چه افرادی معاشرت کنند و چه در محل‌ها و چه مراجعی و چه اماکنی حضور پیدا کننداگر هم در مکانی حضور پیدا کردند باید کاملا حساب‌شده باشد، حتی محدودیت در رفت‌وآمد خانوادگی پیدا می‌کنند، تاکید می‌کند: در حالی که طبیعت کار وکیل متفاوت است، باید در اجتماع حضور داشته باشد و باید از موکل خود جانبداری و دفاع کند. چون طبیعت کار وکلا با قضات متفات است، خیلی ضرورت احساس نمی‌شود که بعد از سی سال به فعالیت ادامه دهند و وکلا به میزان لازم فرسودگی در کار پیدا نمی‌کنند در حالی که قضات ما زیر بار تراکم و فشار پرونده مستاصل می‌شوند. درصدی از قضات ما اصلا تمایلی به وکالت بعد از پایان خدمت سی ساله خود ندارند، چراکه معتقدند طور دیگری فعالیت کرده‌ایم و نمی‌توانیم پشت درهای دادگاه بایستیم.
رییس مرکز آموزش قضات قوه قضاییه معتقد است که بنابراین ممکن است یک قاضی بعد از سی سال شغل خود را به دلخواه ادامه دهد، موقعیت شغلی آن طوری باشد که خیلی تراکم کار نداشته باشد. همچنین میزان درآمدی که وکلا در طول دوران خدمت خود در بسیاری از مواقع سوای از وکلای جدید‌الورود به وکالت، به دست می‌آورند قابل مقایسه با قضات ما نیست.
بررسی سختی کار در حوزه اجرای عدالت
کامیار در حمایت از قضات و سختی شغل آنان بیان می‌دارد: چرا قاضی باید در مقابل حجم زیادی از پرونده‌ها قرار ‌گیرد، چرا تراکم باید بالا باشد؟ به طور کلی تا زمانی که کسی وارد قضاوت نشود متوجه سختی کار رسیدگی پرونده‌ نمی‌شود این به آن معناست که کار قضات تا چه میزان سخت و دشوار است. ولی وکیل می‌تواند در ماه یک یا دو پرونده داشته باشد.
وی در این باره به سختی کار وکلا نیز اشاره می کند و می گوید: وکیلی که دلسوز موکل خود است مانند موکل از حکم دادگاه تاثیر مستقیم می‌پذیرد. یعنی استرس وکیل نسبت به پرونده‌ای که دارد مانند استرس صاحب مالی است که مال وی در معرض خطر است. وکیل در مقابل قاضی دارای استرس بیشتری است، به دلیل آنکه قاضی اقدام به صدور رای نسبت به مال غیر می‌کند، در مورد مال خود تصمیم‌گیری نمی‌کند بنابراین استرس وکیلی که وجدان کاری داشته باشد مسلما کمتر از قاضی نیست. کامیار به بخشی از صحبت‌های دکتر موحدیان مبنی بر اینکه وکالت یک شغل مستقل و آزاد به شمار می‌رود و وابستگی به دولت ندارد اشاره کرده و تصریح می‌کند: در حوزه حقوق عمومی، کارمندان دولت از هرگونه فعالیت و شغل دوم دولتی ممنوع هستند. در حالی که کارمند دولت این حق را دارد که سرمایه خود را در زمینه‌های مختلف صرف کند و کسی نمی‌تواند مانع انجام این فعالیت شود، می‌تواند سهام‌دار یک شرکت خصوصی باشد البته همراه با محدودیت‌هایی در حدود میزان سهام اما نمی‌تواند مدیر شرکت شود. در حوزه وکالت هم وکیل می‌تواند سهام‌دار شرکتی شود یا سرمایه خود را در مسیری معین مورد استفاده قرار دهد، این امر از نظر قانونی خالی از ایراد است.
تعدد مشاغل برای وکلا
کامیار همچنین با بیان این مطلب که در مواردی که عمل وکیل خلاف شان باشد، دادگاه انتظامی وکلا با وی برخورد می‌کند، در خصوص شغل دوم وکلا بیان می‌دارد: در هیچ کشوری مانعی برای سرمایه‌گذاری وکیل وجود ندارد. وکلا از انجام امری که مخالف شان و منزلت وکالت باشد، ممنوع هستند و در کشور ما نیز این ممنوعیت وجود دارد و در قانون وکالت نیز این امر مورد توجه قرار گرفته است.
موحدیان نیز درباره اشتغال وکلا در شغلی دیگرخاطرنشان می‌کند: اینکه کارمند دولت یا قاضی همز‌مان وکیل هم باشد، ممنوع است. البته بعد از بازنشستگی و یا استعفا می‌تواند به صورت قراردادی به فعالیت خود در سایر ادارات ادامه دهد. ایرادی قابل طرح این است که اگر دستگاه قضا بخواهد استخدام قضات داشته باشد باید از مسیر دولت این اقدام صورت گیرد که همین امر موجب شده تا ما با کمبود نیرو مواجه شویم.