صفحه اصلی / حقوق و وکالت / نکته های کلیدی برای موفقیت در آزمون وکالت

نکته های کلیدی برای موفقیت در آزمون وکالت

نکته هایی از زبان نفرات برتر آزمون وکالت

۱- لقمه های جویده

وظیفه ی داوطلب فراگیری و درک عمیق مباحث است،دانشجویانی که به جزوه خوانی عادت کرده اند وقتی به مراحل سخت و چالش های علمی جدی می رسند فاقد علاقه و مهارت و جرات مطالعه ی عمیق و اصولی هستند، و متاسفانه دیده ام که اکثریت غالب داوطلبان به همان عادت قدیم این سو و آن سو در پی جزوه و نکته و تست می گردند و فاقد اعتماد به نفس و مهارت کافی برای رفتن به سمت مطالعه ی متون اصلی هستند.

۲- جادوگران

توصیه ی همیشگی من به همه ی داوطلبان این بوده است که حتما باید سراغ متون اصلی و پایه بروند، خوشبختانه امروز اساتید مبرز و خوبی در زمینه ی آموزش آمادگی شرکت در آزمون وکالت و سایر آزمون های تخصصی و شغلی رشته ی حقوق فعالیت می کنند، ولی به اعتقاد من ضعف عمده ی بسیاری از داوطلبان در مبانی و دانستنی های پایه ی علم حقوق است که همین مانع از آن خواهد بود که حتی از کلاس بهترین اساتید هم به نحوی موثر و مطلوب بهره بگیرند.

مطمئن باشید هیچ کس جز خود شما نمی تواند معجزه بکند.

۳- گزینه های حلبی

هر چند آزمون وکالت و سایر آزمون های تخصصی حقوق (به استثنای بخشی از آزمون اختبار وکالت) به صورت تستی و چهار گزینه ای برگزار می شود، ولی نهایتا آزمون تستی هم برای سنجش دانسته های علمی داوطلبان طراحی و برگزار می شود.

سوالات آزمون های رسمی به صورت استاندارد و با دقت ویژه طراحی می شوند (هر چند در این آزمون ها هم اشکالاتی دیده می شود) و توصیه من به داوطلبان این است سعی کنند حتما سوالات آزمون های حقوقی برگزار شده را بررسی کنند و سراغ تست های تالیفی نروند.

هیچ وقت با زمان گیری از خودتان آزمون نگیرید، این کار ممکن است در اعتماد به نفس و تمرکز شما اثر منفی شدید بگذارد، مطمئن باشید با مطالعه دقیق و اعتماد به نفس بالا در جلسه ی آزمون بهترین عملکرد را خواهید داشت.

۴- شگفت انگیزان

نکات باید در دل مباحث و همراه با کلیت بحث دیده و فهمیده شوند، توصیه ی همیشگی من به داوطلبان این بوده است که سعی کنند روابط بین مباحث را پیدا کنند و کلیت مباحث را از ارتفاعی بالا تر ببینند و بر روی نکات ریز متمرکز نشوند.

۵- توهمات

اگر امروز نمی خواهید درس بخوانید، برای خودتان یک برنامه ی جایگزین بگذارید، ورزش کنید، بخوابید یا به سینما بروید ولی هیچ وقت خودتان را گول نزنید. توهم درس خواندن خیلی بدتر از درس نخواندن است.

۶- لذت ببرید

ذات انسان عافیت طلب و لذت جوست، سعی نکنید خودتان را شکنجه بدهید. مطمئن باشید اگر درس خواندن شما را آزار بدهد به هر شکل و عنوانی که شده باشد وسیله ای برای فرار از آن پیدا خواهید کرد!

۷- رفیق  بد

ضرر یک دوست بد خیلی بیشتر از فایده یک دوست خوب است، بنابراین سعی کنید بک دوست خوب و همراه مناسب در مسیر مطالعه انتخاب کنید و اگر نمی توانید، برنامه ی مطالعه تان را به تنهایی اجرا کنید.

۸- به پیش

نگاهتان فقط به جلو باشد، اطرافتان را نگاه نکنید، ممکن است کسی را ببینید که در یک روز ۱۵ ساعت مطالعه می کند، ولی ما نمی دانیم کیفیت مطالعه ی او چیست، خوش به حالش ولی ما فقط کار خودمان را بر اساس توان و برنامه ریزی که داریم  و با توکل و استعانت از خداوند انجام خواهیم داد.

۹- قانون جنگل

در این رقابت سنگین و نفس گیر چاره ای ندارید جز اینکه روی اشتباهات دیگران هم حساب باز کنید! تقریبا همه ی داوطلبان در حد متوسطی مطالعه کرده اند و از نظر علمی تفاوت بین داوطلبان متوسط که اکثریت شرکت کنندگان در آزمون را تشکیل می دهند وجود ندارد، ولی آنهایی که می توانند بر استرس هایشان غلبه کنند و مسیر اجرای برنامه ی مطالعه و آمادگی شان و حتی سر جلسه ی آزمون اصلی با تسلط و اطمینان کامل حاضر باشند موفق خواهند شد.

۱۰- فقط درس

از لحاظ آماری حدود ۶% کل داوطلبان شرکت کننده در سطح کشور در آزمون وکالت پذیرفته می شوند، ولی ما نمی خواهیم بر اساس احتمالات حرکت کنیم و می خواهیم قطعا در این آزمون موفق باشیم.

برای این کار شما به همه ی تمرکز و توان و وقتتان نیاز خواهید داشت

اگر با خانواده و اطرافیان مشکل و دعوا دارید همین امروز آشتی کنید، اگر رابطه ی عاشقانه ای دارید برای مدتی قطعش کنید، حتی اگر عادات نکوهیده ای مانند سیگار، الکل یا قمار دارید فرصت خوبی برای ترک آنها پیدا کرده اید، دوستانتان را هم فراموش کنید، نظرتان راجع به خاموش کردن تلفن همراهتان برای چند ماه آینده چیست؟!

و مطمئنا سوالاتی دیگر هم برایتان مطرح هس مثل:

از کی شروع به خواندن کنیم؟

توصیه می‌کنم ۳ تا ۴ ماه را برای مطالعه مقدماتی و احاطه کلی بر مطالب و قوانین بذارین و دو ماه آخر رو برای تسلط و اشراف کامل بر مطالب و دو هفته آخر رو برای مرور نهایی و بازیابی آموخته‌ها.

زود شروع کردن ممکن است خوب باشد ولی خطر بزرگی هم دارد؛ اینکه طولانی شدن زمان درس خواندن باعث فرسایشی شدن مطالعه می‌شود و انرژیتان را برای حفظ معلوماتتان باید صرف کنین. پس تعجیل چندان فایده ندارد.

روزی چند ساعت مطالعه باید کرد؟

شروع هر کاری دشوار است، درس خواندن هم همین طور. پس می توانید با ۲ تا ۴ ساعت در روز شروع کنید.بعد به مرور افزایش دهید

چه منابعی رو باید مطالعه کنیم؟

منابع مختلفی رو برای آزمون وکالت معرفی می‌کنند.می توانید از نفرات برتر آزمونهای گذشته پرس و جو کنید.من خودم مهمترین و شاید یگانه منبع رو برای آزمون وکالت همون قانون می‌دونم.

حقوق مدنی-آیین دادرسی مدنی- آیین دادرسی کیفری (نکته طلایی: در ماه‌های آخر حتما ۲ درس آیین دادرسی مدنی و کیفری را در کنار هم و به صورت تطبیقی بخوانید تا در امتحان کاملا بر موارد مشابه و مشترک مسلط باشید.)- حقوق تجارت-جزای عمومی و اختصاصی-اصول فقه

در کلاسها و آزمونهای کدام موسسه شرکت کنیم قبول می‌شویم؟

هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند شما را در آزمون موفق کند، تنها و تنها خود شما هستین که می‌توانید با دقت و پشتکار و ذکاوت خود پیروز شوید و موسسات تنها می‌توانند مشوق و راهنمای شما باشند.

از کی شروع به تست زدن بکنیم؟

تست زدن در ماه های اول برای اینکه بفهمین چی و چجوری باید بخونین لازمه! و در ماه های آخر برای سنجش و تسلط بر دانسته ها.

ضرایب دروس در آزمون وکالت چند است؟

حقوق مدنی (ضریب ۳) و آیین دادرسی مدنی(ضریب ۳) باهم ضریب ۶ دارند.

حقوق جزا(ضریب۲) و حقوق تجارت (ضریب۲) و آیین دادرسی کیفری(ضریب۲)، باهم ضریب ۶ دارند.

اصول فقه هم ضریب ۱ دارد.

هر کتاب تست رو چند بار بزنیم؟

یکی از غلط ترین روشها به نظر من اینه که بعضی ها برنامه ریزی می کنی که فلان کتاب تست رو فلان بار تا آزمون بزنن.ه پاسخ نامه‌های آزمون های حقوقی و حتی کتابهای تست اعتماد کامل نکنید و همواره به نگاه تردید با آنها برخورد کنید!