صفحه اصلی / حقوق و وکالت / همه چیز درباره آزمونهای رشته حقوق

همه چیز درباره آزمونهای رشته حقوق

هدف تربیت کارشناسانی است که بتوانند در مشاغلی چون قضاوت، وکالت ، سردفتری اسناد رسمی و کارشناسی حقوق انجام وظیفه نمایند.
تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می‌شود، موضوع علم حقوق قرار می‌گیرد. حال این روابط می‌تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می‌شود.

امروزه وکالت به عنوان یکی از مورد احترام‌ترین شغل‌ها در سراسر دنیا به شمار می رود. اما برای طی مسیر قبولی در رشته حقوق تا انتصاب عنوان وکیل باید مسیر پر پیچ و خمی را پشت سر گذاشت.
رشته‌ی حقوق و همه‌ی مسیرهای پیش‌رو
در رابطه با رشته حقوق در مقطع کارشناسی، به طور اخص ما رشته حقوق قضایی را ـ به عنوان رشته پایه ای حقوق ـ می شناسیم، ولی وقتی که شما این رشته را به پایان می رسانید، سوالی پیش می آید که در ادامه مسیر چه اهدافی را دنبال می کنید؟
ادامه مسیر به پنج ـ شش راه ختم می شود. راه اول این است که شما بخواهید مسیر را ادامه دهید و درستان را دنبال کنید. راه بعدی انتخاب شغل است. من می توانم بگویم حداقل نیمی از فارغ التحصیلان حقوق جذب رشته وکالت می شوند. فعالیت در دفتر اسناد رسمی به عنوان سردفتر، قضات دادگستری، کارشناسان حقوقی اداره‌ها و مشاغل مرتبط نیز دیگر مسیرها هستند. بخشی از افراد زیرمجموعه نیز جذب نیروی انتظامی می شوند.
قضاوت هم خود چند زیرشاخه دارد؛ مانند بازپرس ها، دادیارها، قضات، دادستان و … . شغل دیگری نیز که از زیرمجموعه های وکالت به شمار می رود، افرادی هستند که به عنوان مذاکره کننده در مذاکرات حقوقی و قراردادها شرکت می کنند.
راه ورود به این رشته ها، تنها از راه حقوق قضایی انجام نمی شود. چون بسیاری از فارغ التحصیلان رشته الهیات ـ زیر مجموعه فقه و حقوق اسلامی ـ و همچنین طلاب حوزه های علمیه ـ در حد سطح ـ نیز می توانند چنین میسری را ادامه دهند.

حقوق رشته با گرایش‌های متعدد
به مدت نیم قرن تا ۱۰ سال گذشته دانشگاه های ما چهار گرایش بیشتر نداشتند. این چهار گرایش عبارتند از حقوق خصوصی، حقوق جزا و جزم شناسی، حقوق عمومی و حقوق بین الملل. در دهه هشتاد به همین تعداد و حتی بیشتر رشته هایی اضافه شدند. مثل رشته حقوق محیط زیست، حقوق مالکیت فکری، حقوق تجارت بین الملل، حقوق تجارت اقتصادی و حقوق بشر. این ها رشته هایی هستند که در دانشگاه های ما تدریس می شوند. البته در مقایسه با دانشگاه های سراسر دنیا ما در مقطع کارشناسی ارشد گرایش های دیگری را نیز می توانیم داشته باشیم.

آزمون‌های تخصصی سر راه حقوق‌دان‌ها
سن قضاوت در ایران کوتاه تر از وکالت است و افراد در ۲۲ سالگی می توانند قاضی شوند، اما سن وکالت ۲۶ سالگی است. وقتی که شما از رشته حقوق فارغ التحصیل می شوید، عنوانی که به شما تعلق می گیرد، حقوق دادن است. فارغ التحصیلان این رشته مثل دوستان مهندس و پزشک نیستند که القابی مثل دکتر و مهندس ـ به صورت اتوماتیک ـ به آن ها تعلق بگیرد. شما هر رشته حقوق را که بخواهید ادامه دهید، باید در آزمون تخصصی آن شرکت کنید. این ها در واقع اصنافی هستند که به رشته حقوق مربوط هستند.
مثلا اگر شما قصد دارید سردفتر اسناد رسمی شوید، باید در امتحان سردفتری اسناد رسمی شرکت کنید و دوره کارآموزی آن را نیز بگذرانید تا بتوانید پروانه اسناد رسمی را دریافت کنید. برای وکالت دادگستری، قضاوت و حتی کارشناسان دادگستری در رشته های مختلف مربوط به حقوق نیز باید این مسیر طی شود.
یعنی نام وکیل یا قاضی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی به شما اطلاق نمی شود. به عنوان مثال ما در بحث وکالت، کانون وکلای دادگستری ـ که در واقع یکی از قدیمی ترین نهادهای صنفی و مدنی ایران است و حدود ۱۰۳ سال سن دارد ـ وجود دارد. شما باید در آزمون ورودی ـ که شبیه کنکور سراسری است ـ شرکت کنید و هرچقدر که رتبه شما بهتر باشد، شهرهایی که شما انتخاب می شوید، بهتر است. به عنوان مثال در کانون مرکز اگر شما بخواهید پروانه تهران را بگیرید باید رتبه خیلی بالایی را داشته باشید. بعد از تهران به شهرهایی مثل کرج، ری، ورامین تا مناطق دوردست مانند سیستان و بلوچستان و هرمزگان می رسیم.
سوالات آزمون ورودی وکالت به صورت تستی در ۶ رشته و ۱۲۰ سوال طرح می شود. اما در اختبار، مرحله کتبی به صورت تشریحی است و مرحله مصاحبه هم شفاهی انجام می شود.