صفحه اصلی / وکالت

وکالت

تعریف شغل وکالت :

وکیل در لغت به معنای گماشته، نماینده، کسی که به او اعتماد کنند و کاری را به او بسپارند، کسی که از طرف کس دیگر برای انجام دادن کاری تعیین شود، می باشد. ودر اصطلاح فقهی عقدی است که به موجب آن کسی دیگری را برای انجام کاری جانشین خود قرار می دهد. معنای لغوی وکالت (اعم)است. زیرا در معنای لغوی واگذار کردن هر کار به دیگری است. ولی معنا یا اصطلاحی اخص است . زیرا هرکاری را نمی توان به دیگری واگذار کرد. مثلا انسان زنده نمی تواند نماز واجبش را به دیگری واگذار کند تااو بخواند .

رشته (گروه )شغلی:

اداری-اجتماعی

شرح وضایف و مسئولیت های اصلی شغل:

کمک به افراد برای رسیدن به حقوق خود, کمک به قاضی دادگاه برای صدور رای عادلانه وارائه مشاوره های حقوقی به منظور آشنا کردن افراد با قوانین در ضمینه موضوع مورد اختلاف

شرایط محیط کار:

فضای سرپوشیده مانند محاکم دادگستری ودفتر کار

وسایل وابزار لازم برای انجام شغل:

یک وکیل برای موفقیت در کار خود به آگاهی هرچه بیشتر از قوانین ومقررات حقوقی وجزایی نیاز دارد در کل باید گفت که نحوه استدلال و فن بیان ابزار کار یک وکیل است.

خصوصیات روانی وتوانمندی های ذهنی لازم برای انجام شغل:

جسارت, قدرت استدلال, خلاقیت ذهنی وفن بیان خوب لازمه موفقیت وکیل در این رشته است.

وکیل خوب بودن وجود شرایط اخلاقی خاص است,کسی که دفاع خود یا دیگری را به عنوان وکیل بر عهده می گیرد باید دارای روحیه وسرشتی مبارزه خواه ومقاوم باشد وبی جهت در مقابل حملات طرف مقابل از کوره در نرود ویا عکس العملهای نامناسب انجام ندهد, یعنی علاوه بر جسارت وشجاعت وشهامت خاصی که باید داشته باشد باید در مقابل هرگونه تهدید ها وتحریکها دارای شهامت اخلاقی بوده وبدون هیچ گونه تزلزل وتشویشی از خود یا موکل خود دفاع کند ودر عیت حال استقلال وآزادی خود را حفظ واز هیچ چیزی نهراسد.

پس به این نتیجه می رسیم که یک وکیل خوب باید در مقابل جو سازی ها ایستادگی نماید وخود را تسلیم احساسات اطرافیان ومحیط نکند.

جنبه های مالی وحقوقی:

پرداخت حقوق ومزایا تابع قانون استخدام کشوری است وفرد از حق عیال اولاد وبیمه وبازنشستگی برخوردار است ودر خود اشتغالی (دفتر شخصی وکالت)هم میزان درآمد طبق تعرفه های کانون وکلای داد گستری که هر سال تعیین می شود وتعداد پرونده های ارجاع است.

مطلوبیت ها و محدودیت های شغلی:

مطلوبیت: کمک به افراد برای رسیدن به حق خود.

محدودیت ها:متعهد ومسئول بودن در قبال افراد وسختی کار , صرف اوقات فراغت برای مطالعه برای رسیدگی به پرونده ها.

اتحادیه,انجمن,تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل:

قوه قضائیه, کانون وکلای دادگستری.

اهمیت و ضرورت شغل : تحول نظامات اجتماعی، فزونی اشتغالات شخصی افراد و پیشرفت سریع و روز افزون اقتصادی صنعتی جوامع بشری که منجر به پیچیده شدن ضوابط و مقررات حاکم بر روابط اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه گردیده و نا آشنایی مردم با قوانین و حقوق و تکالیف قانونی خود از جمله عواملی است که ضرورت حضور وکیل در جامعه را برای کمک به مردم نمایان می سازد. به تعبیر زیبای برخی حقوقدانان وظیفه وکیل «تنها دفاع از حقوق موکل خود نیست، بلکه مشارکت در اجرای عدالت کلی اجتماعی و تشویق جامعه به احترام به قانون و کمک به فراهم آمدن زمینه سلامت محیط و دور بودن آن از شرایط آلودگی های شیطانی و فرصت شکوفا ساختن توانایی های فکری نیز وظیفه بی چون و چرای اوست»

آینده شغلی:

رشته حقوق از جمله رشته هایی است که یک لیسانس حقوق می تواند کار اجتماعی مشخصی که تخصص است , انجام دهد و در آمد بسیار خوبی هم داشته باشد .

ودر پایان توصیه وپیشنهاد های لازم برای علاقه مندان به شغل وکالت:

اول از همه شناخت توانایی واستعداد لازم برای ورود به این شغل .ودوم داشتن علاقه ی زیاد ,حمایت از حقوق مردم وبرخورداری از تقوای الهی برای تحمل سختی های کار ,استرس ها وفشار های ناشی از آن .