صفحه اصلی / اخبار / پیوستن ایران به اتحادیه جهانی سردفتران مسیر سرمایه گذاری خارجی را هموار می کند

پیوستن ایران به اتحادیه جهانی سردفتران مسیر سرمایه گذاری خارجی را هموار می کند

تهران- وزیر دادگستری گفت: تلاش اتحادیه جهانی سردفتران برای پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه، مسیر سرمایه گذاری و ورود سایر کشورها به ایران را تسریع و هموار می کند.

648595_usgXWfJk

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی عصر روز چهارشنبه در دیدار نایب رییس رییس اتحادیه جهانی سردفتران و نایب رییس شورای سردفتران اروپایی، بر لزوم هماهنگی هرچه بیشتر بین کانون سردفتردارن کشور با اتحادیه جهانی سردفتران تاکید کرد و افزود: مجموعه ثبت و سردفتری ما استعداد و توانایی لازم را برای فعالیت به عنوان یک عضو فعال در اتحادیه جهانی سردفترداران را دارد.

وزیر دادگستری با اشاره به سوابق و مراودات تاریخی دو کشور ایران و ایتالیا، تصریح کرد: سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با ایتالیا بسیار خوب بوده و در گذشته حجم بالایی از مراودات اقتصادی بین دو کشور وجود داشته که در چند سال گذشته شاهد کاهش حجم این مراودات بوده ایم.

پورمحمدی ابراز امیدواری کرد، با توجه به سفر وزرای اقتصادی و وزیر امور خارجه ایتالیا در چند روز گذشته به کشور، به زودی شاهد افزایش سطح مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری باشیم.
وزیر دادگستری با بیان سابقه تاریخی بسیار طولانی نظام ثبت در کشور، اظهار داشت: در دوران جدید دولت سالاری و دیوان سالاری مدرن که از ۱۱۵ سال پیش شکل گرفته، دفاتر ثبت اسناد رسمی، جزو اولین سازمانها و تشکلهای مردمی، مستقل و سازمان یافته بوده که امروز نیز این مجموعه دارای تشکیلات منظم، دقیق و کاملا مورد اعتماد مردم و دولت است.
وی افزود: کانون سردفترداران ارتباطات عمیق و وثیقی با سازمان ثبت داشته و خدمات ثبتی ما نیز در چند سال گذشته کاملا مکانیزه و از زیر ساختهای الکترونیکی مدرن برخوردار شده و اگرچه این موضوع با تاخیر همراه بوده اما در این حوزه گامهای مطمئنی برداشته شده که به طبع آن انجام امور با دقت بسیار بالایی انجام می گیرد.
وزیر دادگستری ضمن ابراز امیدواری از اینکه همکاری های کانون سردفترداران کشور با اتحادیه جهانی سردفتران تقویت گردیده و در آینده ارتباطات منظم و گسترده تری بین این دو کانون برقرار گردد، گفت: در گذشته امکانات قانونی کافی برای سرمایه گذاری خارجی در ایران وجود داشته که اخیرا نیز به منظور ایجاد امکان استملاک برای افراد غیر ایرانی در حوزه های غیر تجاری و صنعتی، دولت لایحه ای را تنظیم کرده است.
پورمحمدی در ادامه سخنانش به اشتیاق کشورهای خارجی و به ویژه اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران اشاره کرد و گفت: طبیعی است که همکاری های بین المللی اتحادیه سردفتران بتواند تضمین و پشتوانه ای برای سرمایه گذاری خارجی در ایران باشد، چراکه کشور ما ظرفیت سرمایه گذاری بسیار وسیعی دارد و کشورهای زیادی مشتاق این امر هستند که قطعا در این حوزه نیازمند پشتوانه قوی حقوقی خواهند بود.
وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران را یکی از موثرترین و مهمترین کشورهای منطقه و غرب آسیا عنوان کرد و ادامه داد: مجموعه ثبت و سردفتری ما استعداد و توانایی لازم برای فعالیت به عنوان یک عضو فعال در اتحادیه جهانی سردفترداران را دارا بوده و تلاش این اتحادیه برای پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه جهانی سردفتران، مسیر سرمایه گذاری و ورود سایر کشورها به ایران را تسریع و هموار می کند.
بر اساس این گزارش در ابتدای این جلسه ‘میکولی’ نایب رییس اتحادیه جهانی سردفتران و ‘پاسکو آلیس’، نایب ریس شورای سردفتران اروپایی، با اشاره به بازدیدهایی که از نظام ثبت و سردفتری در کشور داشته اند، از تحولات وسیع صورت گرفته و نظام دقیق ثبتی در ایران، ابراز شگفتی کردند.
میکولی با بیان این مطلب که قاره آسیا به عنوان یکی از اهداف و دغدغه های اصلی اتحادیه جهانی سردفتران است، گفت: آرزوی ما این است که ایران با توجه به تاریخ، تمدن و فرهنگ دیرینه و غنی اش به زودی به عضویت این اتحادیه درآمده و تعادل لازم در بین کشورهای آسیایی را ایجاد نماید.
به گزارش ایرنا، اتحادیه جهانی سردفتران که مقر اصلی آن در شهر رم ایتالیا واقع شده است، دارای ۸۸ عضو از کشورهای جهان است.