صفحه اصلی / حقوق و وکالت / چگونه در وکالت متبحر شویم؟

چگونه در وکالت متبحر شویم؟

چگونه وکیل شویم ؟یا چگونه وکیل پایه یک دادگستری شویم؟

فردی که وکالت رابه‌عنوان شغل وحرفه خود برمی‌گزینددروهله نخست لازم است تحت تعلیمات ویژه‌ای قرار گیرد و به درستی ارشاد شود.این تعلیمات بایددربردارنده‌ دفاع قوی،درست، مؤثر،بجاوبه موقع ازحقوق موکل باشد.رعایت نکردن فنون خاص دفاع وازدست دادن فرصت آن، دراکثرمواردسبب ورود لطمات جبران ناپذیری به حقوق موکل شده ویقیناً عدم اعتماد به جامعه وکلارانیزدرپی خواهدداشت.

کلینیک هایی وجود دارند که به صورت مشترک با دانشکده ها، دادگاه ها و برخی سازمان های غیردولتی دانشجوها را برای کار حرفه ای وکالت تربیت می کنند وآنها را دراین باب کهچگونه وکیل شویم یاری می دهند.

به طوری که می توانند در برابر دادگاه حاضر شوند و به بعضی شهروندان نیازمند به خدمات حقوقی کمک کنند. این ارتباط تنگاتنگ سازمان های مرتبط با امور حقوقی و وکالت باعث می شود که بیشتر فارغ التحصیلان حقوق پس از پایان تحصیل می دانند در چه زمینه ای می خواهند فعالیت کنند واین موضوع راکه چگونه وکیل پایه یک دادگستری شویم  واین وضعیت کاریابی آنها را تسهیل می کند.

برخلاف کسانی که در ایران درس می خوانند و فارغ التحصیل می شوند و راه های گوناگونی جلو پای آنها باز نیست و محدود به انتخاب وکالت، قضاوت، سردفتری و مشاوره در ادارات و برخی شرکت ها هستند، در آنجا اگر تجربه کاری نداشته باشید به شما کار نمی دهند پس باید توجه داشت که ملاک های اینکه چگونه وکیل شویم نیز محدود می باشد.

مواردی وجود دارد که رعایت آنها برای اینکه چگونه وکیل پایه یک شویم ضروری است :

law-5-272x125

۱ – قبولی در آزمون کارآموی وکلای دادگستری و اتمام موفقیت آمیز دوره کارآموزی و اختبار کانون وکلای دادگستری

۲ – داشتن ۲۵ سال سن یا بیشتر(بعدا” متعاقب مصوبه هیات مدیره اتخادیه کانون های وکلا ی دادگستری جمهوری اسلامی ایران) این بند حذف گردیده است .

تبصره : سن داوطلبان در زمان ثبت نام جهت شرکت در آزمون نباید در استان تهران بیش از۴۰سال و در سایر استانها بیش از۵۰ سال باشد.

۳ – اعتقاد داشتن به احکام و مبانی دین مقدس اسلام و التزام عملی به آن

۴ – وفاداری به نظامی جمهوری اسلامی ایران

۵- نداشتن سوء پیشینه موثر کیفری

۶- سابقه ی عضویت و فعالیت در گروه های الحادی و فرقه های ضاله و معاند با اسلام و گروههایی که مرام نامه ی آن ها مبتنی بر نفی ادیان الهی است نداشته باشد.

۷- عدم عضویت و هواداری از گروهک های غیر قانونی و معاند با جمهوری اسلامی ایران

۸- برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می شود که دارای شرایط مندرج در قانون وکالت, لایحه قانونی استقلال کانون وکلا مصوب سال ۱۳۳۳ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال سایر قوانین و مقررات باشند.

تبصره ۱- کانون های وکلاء موظفند به منظور احراز شرایط فوق از مراجع ذی صلاح مربوط استعلام نمایند.برای اینکه بیاموزیم چگونه وکیل شویم رعایت تمام این قیود الزامی است.

راه های اینکه چگونه وکیل شویم :

۱-چگونه وکیل شویم :

غیر از استعدادهای فطری و طبیعی ،برای یک نفر وکیل دادگستری استعداد سخنوری و فصاحت و بلاغت در بیان خیلی کمتر از انچه تصور می رود لازم و ضروری است . برای آنکه وکیل بتواند حرف خود را به قاضی بفهماند و به او بقبولاند کافی است که در گفتار خود دقیق و ساده و صدیق و با علاقه و با حرارت باشد و افکار و عقاید خود را با وضوح کامل و به شکل پسندیده و جالب و موثری بیان نماید. قدرت استدلال، قدرت تخیل و ابتکار ، قدرت استنتاج ، داشتن طبع نقاد و نرمش و گسترش فکروقریحه ی روان شناسی نیز علاوه بر استعداد طبیعی لازم است.

۲-چگونه وکیل شویم :

انجام وظیفه غالبا مستلزم جسارت و شجاعت و شهامت خاص است . دراین جهت که درک نماییم باید چگونه وکیل شویم باید بگوییم بعضا وکیل مجبور می شود تا در مقابل تصمیم یکی از مقامات به اعتراض بر خیزد یا در مقابل افکار عمومی ایستادگی کند و مخالفت نماید. وکیل باید آنقدر شهامت اخلاقی داشته باشد که از هیچ چیز نهراسد و وظیفه ی خود را هرچند مخاطره آمیز باشد بدون تشویش و تردید و تزلزل انجام دهد و افتخار استقلال فکر و آزادی دفاع را که از خصوصیات وکالت دادگستری است برای خود کسب نماید .دراین صورت است که وکیل دادگستری شناخته می شود وکاملا آموخته است که باید چگونه وکیل شویم.

۳-چگونه وکیل شویم :

اطلاعات عمومی و حقوقی برای یک وکیل خوب برای اینکه بداند چگونه وکیل شویم و خود را محیای آن کند :
البته نباید توقع داشت که وکیل در کلیه علوم وفنون دنیای امروز تبحر داشته و صاحب نظر باشد لکن باید سعی کند که لااقل معلومات کافی در ادبیات و هنر و فلسفه و جامعه شناسی و تاریخ و علوم به دست اورد . باید پذیرفت که گاهی نقل یک بیت شعر تاثیرش بیشتر از استناد به ماده و قانون و رویه قضایی است . آنچه مطرح می کند بفهماند همه می دانند و فقط به قصد یاد آوری و نتیجه گیری ناچار به تذکر آن شده است اطلاعات عمومی باید با مطالعات حقوقی تکمیل و ترکیب شود.

۴-چگونه وکیل شویم:

قدرت کار برای یک وکالت دادگستری مستلزم ان است که وکیل تمام وجودش را وقف آن کند .وی ممکن است ساعتها برای یک جلسه نیاز به مطالعه و کار داشته باشد . هرقدر که دفتر وی منظم باشد باز هم ممکن است که نیاز به کار بیشتر باشد و وی باید بتواند این خستگی مداوم و طولانی را به جان بخرد.

پنجمین راه اینکه چگونه وکیل شویم :

وقت شناسی : در رابطه با موکل باید کاملا وقت شناس بوده ملاقات هایی که با موکلتعیین می کند به موقع حاضر شود.

۶-چگونه وکیل شویم :

ایجاد روابط دوستی و آشنایی بهترین چیز برای اینکه چگونه وکیل شویم آن است که از طریق محبت و نزاکت و ظرافت برای خود موکلینی فراهم نماید و از طریق دوستی موکلین خود را حفظ نماید.

۷-چگونه وکیل شویم :

عشق و علاقه به شغل وکالت کسی می تواند شکستهای پی در پی و پرکار و پرمشقتوکالت را تحمل کند که عاشق و دلداده این شغل باشد . چه رضایت خاطری بالاتر از اینکه وکیلی بتواند در پرونده مهم و مورد علاقه اش حکمی به نفع موکل خود به دست اورد و مورد اطمینان دادرس پرونده واقع شده باشد. وقتی وکیل می تواند از افتخار و احترام و رضایت مخصوص به وکالت دادگستری بهره مند گردد که خود او به این شغل و این مقام احترام بگذارد و برای آن ارزش قایل باشد واینگونه است که می آموزیم چگونه وکیلشویم.