صفحه اصلی / حقوق و وکالت / چگونه یک وکیل خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک وکیل خوب انتخاب کنیم؟

در دنیای پیچیده‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، شاید برای کمتر کسی اتفاق افتاده باشد که در مواجهه با مسائل و مشکلات حتی ساده روزمره مجبور نشده باشد، به افراد متخصص و خبره در آن زمینه مراجعه کند.

چگونه وکیل انتخاب کنیم؟
از بین ده ها هزار وکیل، چگونه وکیل خوب و قابل اعتماد خود را پیدا نماییم؟
در انتخاب وکیل به چه معیارهایی باید توجه داشت؟
آیا «وکیل پایه یک» بودن، یک امتیاز و برتری برای برخی از وکلاست؟

 

آیا «وکیل پایه یک» بودن، یک امتیاز و برتری برای برخی از وکلاست؟

توضیحات:
امروزه با گستردگی مسائل حقوقی ـ قضائی، هیچ وکیلی نمیتواند متخصص در تمام زمینه های حقوقی و قضائی باشد، بنابراین، شما برای انتخاب وکیل خوب برای دعوای خود، باید به متخصص در زمینه مربوطه مراجعه نمایید.

اما متخصص را چگونه پیدا کنید؟ توضیح این است که امروزه وکلای مختلف با تخصص های گوناگون تشکیل موسسات حقوقی میدهند، وقتی به موسسه حقوقی مراجعه میکنید، در تقسیم کار، با توجه به نوع و موضوع پرونده شما، وکالت شما را شخص متخصص در زمینه ی موضوع پرونده ی شما برعهده میگیرد.

اما از کجا بدانیم موسسه حقوقی معتبر است یا خیر؟ واقعیت این است که هزاران موسسه حقوقی وجود دارد، شما باید با توجه به سوابق موسسه و عضویت وکلای بزرگ در آن، اعتماد کنید.

آیا وکیل کانون وکلاء با مشاور قوه قضائیه (وکیل ماده ۱۸۷) تفاوت دارند؟ آزمون ورودی کانون وکلاء بسیار دشوار است و قبول شدن در آن سخت است. وکلای کانون وکلاء زیرنظر کانون وکلاء میباشند که نهادی مستقل است و هیات مدیره آن توسط وکلاء انتخاب میشوند. وکلای ماده ۱۸۷ تحت نظارت قوه قضائیه میباشند. این دو نوع وکیل را از آرم تابلوی وکالت آنان میشود شناخت.

آیا وکیل پایه یک یک برتری است؟
واقعیت این است که غیر از وکلایی که کار خود را تازه شروع کرده و در دوره ی کارآموزی هستند، یا وکلایی که مجازات شده و تنزیل درجه شده اند، وکلای کانون وکلاء، تماماً «وکیل پایه یک» هستند! بنابراین «پایه یک بودن» صفتی است که غیر از کارآموزان و وکلای مجازات شده، صفت بقیه وکلاء است و برتری خاصی محسوب نمیشود.

چه اختیاراتی به وکیل بدهیم؟

وکالتنامه‌ای که بین وکیل و موکل تنظیم می‌شود و به امضا می‌رسد شامل اطلاعاتی از جمله حدود اختیارات وکیل است؟ در این بخش باید چه موضوعاتی درج شود؟ یک وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال توضیح می‌دهد: همان طوری که در مواد ۳۵ و ۳۶ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب (در امور مدنی) به خوبی به آن اشاره شده است، وکیل در دادگاه‌ها تمام اختیارات راجع به دادرسی را داراست مگر مواردی که موکل آنها را از وی سلب کرده باشد.

 

ممکن است در یک دادرسی وکیلی نیازی نداشته باشد عین ۱۴ مورد از اختیارات را داشته باشد و ممکن است در مواردی هم همه‌ آنها را نیاز داشته باشد. برای مثال، در مواردی که شما به وکیل اجازه می‌دهید که فقط پرونده را مطالعه کند، لازم نیست که همه موارد را جزو اختیارات وکیل در وکالتنامه تصریح کنید.

 

بلکه از وی بخواهید که این وکالتنامه فقط برای مطالعه تنظیم شود چراکه ممکن است شما بخواهید پس از کسب اطلاع از محتویات پرونده، وکالت آن را به وکیل دیگری بدهید یا برعکس اگر شما وکالت در دادرسی را به وکیل دادید، بهتر است انتخاب اختیارات را به انتخاب وکیل بسپارید چون وی بهتر از شما و هر کس دیگری می‌داند، کدامیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بنابراین، شایسته است در چنین مواردی به وکیل خود اعتماد داشته باشید. هرچه وکیل در دادرسی از اختیارات بیشتری برخوردار باشد،‌ قدرت مانور و تصمیم‌گیری وکیل نیز در دادرسی در موقعیت‌های حساس بیشتر و بهتر می‌شود.

پیگیری تخلفات وکیل

از نظر حرفه‌ای اگر وکیلی در چارچوب رفتار و عملکرد سازمانی خود، مرتکب تخلفی شود، مرجع رسیدگی به این شکایات و اعتراضات، دادسرای کانون وکلای دادگستری مستقر در کانون وکلاست و اشخاص می‌توانند با مراجعه به این دادسرا شکایت خود را پیگیری کنند.