صفحه اصلی / حقوق و وکالت / کارآموزان وکالت بخوانند

کارآموزان وکالت بخوانند

80912898-5224175-300x173

دوستانی که در مرحله کارآموزی وکالت هستند توجه کنند ، طبق قوانین ومقررات موجود کارآموزان وکالت موظف به انجام وظایف خاص پیش بینی  شده ،در دوران کارآموزی  جهت طی دوره مذکور وآماده شدن به منظور شرکت دراختبار میباشند از جمله این وظایف مراجعه ماهانه به شعب مختلف دادگاهها اعم از حقوقی وکیفری وشرکت درجلسات رسیدگی وتهیه گزارش از پرونده هایی است که علی القائده در جلسه رسیدگی آن شرکت داشته اند .

سپس ارائه بعدی آن گزارشها در مواقع پیش بینی شده به کمیسیون کارآموزی جهت بررسی ادواری و نهائی است .در انجام این وظیفه خطیر کار آموزی ،مشاهده می شود که بعضی از کارآموزان به مسئولین کانون بخصوص به کمیسیون کارآموزی مراجعه ومتاسفانه از برخورد نامناسب بعضی از قضات محترم باآنان وچگونگی حضور در جلسات رسیدگی دادگاهها و حتی عدم امضاء بموقع کارنامه کارآموزی گله مند میباشندکه موارد مذکور توسط کانون به مسئولین مربوط منعکس گردیده است وامید میرود با برخورد مناسب وشایسته آن عده قلیل با کارآموزان این مشکل حل ودر آینده موجبی جهت گله کارآموزان وجود نداشته باشد .

واما در مقابل هستند قضات محترم  دیگری که نه تنها درانجام وظیفه قانونی برخورد بسیار مناسبی را با کارآموزان دارند ،بلکه گاهی بسیار بیش از آنچه که وظیفه آنان در این رابطه است ،نسبت به امر آموزش کارآموزان نیز همکاری می نمایند در این  رابطه نویسنده این سطور که حدود سه یا چهار ماه قبل به شعبه ای از دادگاههای حقوقی مجتمع شهید بهشتی جهت مطالبه پرونده ای مراجعه نموده بودم پس از اینکه مشغول مطالعه پرونده مربوطه شدم  توجهم به حضور دو تن ازافراد جوانی جلب شد که در نزد ریاست محترم شعبه نشسته بودند وقاضی محترم با علافه وافرا مسائل حقوقی که احتمالاً  مربوط به پرونده هایی  می شد که دردست رسیدگی وصدور حکم بود را برای آنان تشریح وتوضیح میداد ابتدا تصور این بود که افراد مذکور دو تن از کارآموزان قضائی ویا مشاوران قضائی موضوع ماده ۱۸۷ هستند که ریاست محترم دادگاه چنین برخورد مناسب وقابل توجهی را با آنان داردولی با ابراز آشنایی از جانب آن افراد کاشف بعمل آمده که آنان دوتن از کارآموزان وکالت کانون مرکز هستند که مشغول گذراندن قسمتی از وظایف کارآموزی خود در دادگاه مورد بحث می باشند این امر بسیار جالب وغیر مترقبه بوده ،وباور آن را با توجه به گله ای که بعضی از کارآموزان بشرح فوق بیان نموده اند ،مشکل می نمود ولی بهر حال واقعیت داشت لذا با ابراز خوشحالی ضمن تشکر حضوری از ریاست محترم دادگاه،به کارآموزان که نهایت خوشحالی ورضایت وافر از چنین برخورد مناسبی را از ریاست محترم دادگاه داشتند ،تاکید شد که نهایت استفاده را از موقعیت ولطف دادگاه محترم ببرند.

البته این لطف شامل حال سایر کارآموزان در گذشته هم بوده وقطعاً در آینده هم خواهد بود .امید است سایر قضات زحمتکش دادگستری نیز جهت ارتقاء معلومات قضائی کارآموزان در صورت امکان چون همکار محترم خود لطف خود را شامل حال کارآموزان که آینده سازان کشورمان میباشند روا داشته ویا حداقل در اجرای وظایف قانونی ،آن تعداد قلیل ازقضات محترم مورد بحث هم همکاری لازم را درهنگام مراجعه کارآموزان جهت شرکت درجلسه رسیدگی وتهیه گزارش از جریان پرونده مورد رسیدگی وامضاء بموقع کارنامه آنان بعمل آورند تا مشکلی برای آنان در هنگام کارآموزی وپایان آن فراهم نشود

چند پیشنهاد:

در پایان پیشنهاداتی از زبان آرین جنیدی-وکیل دادگستری داریم برای شما عزیزان که دوره کارآموزی وکالت را در پیش رو دارید:

کارآموز وکالت پس از قبولی در آزمون ورودی ناگهان خود را درون جامعه وکالت می‌یابد و با مسایل گوناگون و جدیدی روبرو می‌شود که تا بحال شاید تصور برخی از آن‌ها را هم نداشته است.
این دوره -که در حال حاضر ۱۸ ماه است- دورانی است که کارآموزان باید مسایل متنوع و مهمی را بیاموزند تا در دوران پس از آن بتوانند از نظر حرفه‌ای وکیل موفقی باشند.
از موارد فوق الذکر به خوبی می توان اهمیت این دوران را درک نمود و نباید این دوره از نظر آموزش مسایل مورد نیاز کارآموزان محترم وکالت بی نتیجه یا با حداقل نتیجه به پایان برسد و این مطلبی است که کمتر کسی وجود دارد که به اهمیت آن پی نبرده باشد.
کمیسیون محترم کارآموزی و اعضای محترم و گرانقدر آن در گذشته بدون شک خدمات بسیار و صادقانه ای داشته‌اند و مسلماً اعضای محترم  کنونی  این کمیسیون نیز همین زحمات را متحمل خواهند شد.
نکته ی مورد توجه شاید این باشد که باید با نوآوری های منطقی و مفید در کنار پوشش ضعف‌های احتمالی موجود، این دوره را پربارتر نمود و این مهم بی‌شک نیازمند استفاده از نظرات وکلای محترم  کنونی که این دوران را طی کرده‌اند و نظرسنجی از کارآموزان محترم  که با مسایل و مشکلات آن دست و پنجه نرم می‌کنند می‌باشد و می‌تواند افق برنامه‌ریزی این  کمیسیون محترم را روشن‌تر نماید.
یکی از مسایلی که نیاز به آن حس می‌شود تجربه‌های عملی و حرفه‌ای است. متأسفانه شرایط برای برخی از کارآموزان به نحوی است که در این دوران حتی در یک پرونده هم وکالت نداشته یا در تعداد معدودی پرونده فرصت وکالت داشته‌اند. این موضوع را میتوان با کارگاه های عملی -که ظاهراً در بعضی از کانون ها دایر است- جبران نمود بدین شکل که استادان محترم کمیسیون دادگاه های مجازی تشکیل داده و مراحل را بصورت عملی به کارآموزان نشان دهند. بطور مثال در تیرماه سال ۸۹ جناب استاد بهمن کشاورز موارد بسیار کلیدی و مهم در زمینه پذیرش موکل و تنظیم وکالتنامه و… برای کارآموزان بازگو نمودند که بسیار مفید و مؤثر واقع شد، حال برای دوره ۱۸ماهه ی کارآموزی و یک عمر رفتار حرفه‌ای مسلماً یک کلاس دو ساعته کفایت نمی‌کند و در صورت وجود امکانات می‌توان اینگونه مسایل را بیشتر آموزش داد. شاید بسیاری از مسائل تئوریک را بتوان با مطالعه آموخت اما کارآموزان تشنه نکات عملی و ریزه کاری ها و رویه ها هستند.
نکته ی دیگری که باید ذکر کرد اینست که حتما کارآموزان عزیز وکالت آموزش لازم از رایانه و اینترنت را داشته باشند که این دوره می‌تواند تأثیر بسزایی در پیشرفت این دوره داشته باشد.
و پیشنهاد پایانی اینکه پس از اجرای آموزشهای عملی و کاربردی در طی این دوره، می‌توان اختبار را به صورتی برگزار نمود که بار عملی آن بیشتر باشد و صرفاً سؤالات از کتاب‌های حقوقی و مسائل تئوری نباشد چرا که دوره کارآموزی در کنار ادامه مطالعات و بالا بردن سطح معلومات علمی، دوره تجربه اندوزی نیز هست و اکتفا به مسائل تئوریک مناسب به نظر نمی‌رسد که البته همانطور که اشاره شد مقدمه آن این است که این دوره عملی تر شود تا بهره ی کارآموزان از این دوره بیش از این باشد.
پیشنهادهای مطرح شده حقیر بسیار محدود است چرا که در جایگاهی نیستم که در حضور استادان گرامی جسارت کنم  و راهکار ارائه دهم و صرفاً قصد اصلی از نگارش این مطلب توجه دادن همکاران گرامی به ضرورت تغییر در نحوه انجام این دوره ی مهم است که همکاران گرامی و استادان محترم نیز پیش از این یادآور شده‌اند و حقیر نیز بعنوان عضو کوچکی از جامعه وکالت ضرورت آن را احساس کرده و با همکاران گرامی در میان می گزارم.
به امید اعتلای روز افزون وکلای دادگستری